ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
מגדל המים

מתוך עינהשופטופדיה

ראשית בניית המגדל - 1938
ראשית בניית המגדל - 1938
המגדל בתחילת בנייתו - שנות הארבעים
המגדל בתחילת בנייתו - שנות הארבעים
המגדל בשנות הארבעים
המגדל בשנות הארבעים

ברל קרן משחזר:
"ב-1938 התחלנו לבנות את מגדל המים מחוץ לג'וערה,על הגבעה,במקום הנקודה החדשה.זה היה מבנה ראשון שהקמנו.מקומו נקבע על קו פרשת המים של הגבעה. משם אפשר היה לראות את כל האזור: מחדרה ועד עמק יזרעאל ,את הכרמל ואת אום אל פחם. המגדל נבנה בעזרת קבוצת בנייה שהייתה לה מכונת לעשיית חצץ.בזמן הבנייה הנקודה הייתה עדיין שוממת וחשופה לסכנה,השומרים ששמרו עליו גרו בצריפים מגודרים בגדרות אבן. תכננו אותו כמבנה מרובע,רצינו שישמש גם לנשקייה ( "הנוקטה")

בשלב הראשון נבנה המגדל מעץ.בנינו רק קומה וחצי,הייתה בו גם עמדת שמירה ועל הגג עמד מיכל מים. מאוחר יותר ב-1939 נקדחה באר א. בתחילה הובלנו משם מים במשאיות.אחר כך הבריטים עזרו לנו להשיג מנוע למשאבה שמסוגלת להעלות את המים עד המגדל,ויכולנו להעביר קו צינורות. המגדל היה מצויד בציוד לאיתות יום ולאיתות לילה ומעל גגו קיימנו קשר עם יישובי האזור.רגע מרגש שזכור לי היה בעת ההתקפה על משמר העמק.ההפצצות התחילו מהבוקר. המקום היחיד שניתן היה להגיע ממנו לעזרת המותקפים היה עין השופט. כשהגיעו אנשי החי"ש עמדתי עם המפקד על המגדל ושמעתי את הפקודות שהוא נתן בקשר,כך יכולתי לעקוב אחרי מהלך הקרב.שם שמעתי את הבשורה על כיבוש בית ראס.

במשך השנים שימשו חדרי המגדל לצרכים שונים: ישבו בו המזכירות , ריכוז המשק ,סידור העבודה ואחר כך שימש המקום לתיקון כלי נגינה. בשנים האחרונות משמש החדר הקרקעי של המגדל לסידור רכב- מקום חיוני ביותר."

עופרה בריל


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%9E%D7%92%D7%93%D7%9C_%D7%94%D7%9E%D7%99%D7%9D

דף זה נצפה 3,932 פעמים. שונה לאחרונה ב - 11/09/2007 12:38

קטגוריה: מ