ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
סיקול

מתוך עינהשופטופדיה

עבודות הסיקול
עבודות הסיקול
מסקלים
מסקלים
הסיקול הייתה פעולה שהתבצעה בשנים הראשונות של הקיבוץ, כאשר האדמות היו מלאות באבנים ובסלעים והייה צורך בהכשרתם לגידולים חקלאיים ולשתילת העצים.

ידוע הסיפור על ברוך יציב, שהיה מרכז משק ושנים רבות מנהל חברת "הזרע" וניחן גם בקול מצויין והיה לא פעם קריין בהצגות הקיבוץ,
כאשר בעת המופע המרכזי של חגיגות ה- 25 לעין-השופט בו הופיע כקריין הראשי שכח למרבה הצער את הדברים הכתובים בקטע המתאר את קשיי השנים הראשונות ובמשך כמה דקות חזר על המשפט ועזקנו...ועזקנו..ועזקנו.. מילה אחרת לסיקול.

בארכיון מצאנו רשימה של זיסיקינד כרמל על הסיקול בימים הראשונים:

אי אפשר בלי ג'וערה.חסד נעורים.ואולי זה ילדותנו ואין שוכחים ילדות.מעמקי הנשמה עולים וצפים מחדש ימים ראשונים.28 חברים על גבעה זרה ומוזרה.אבן,אבן,-בכל אשר תפנה אבנים.

כבר בונים ענפים,אך בכל ענף מסודרים החברים לסיקול.קודם כל יש לסקל,להכין קרקע.מתחילים מ-30 דונם.עוברים ל-300 וזה הרבה.מסקלים. תחת כל אבן עקרב. החבר'ה מתלוצצים: אם כבר עקרב,שיעשה פעולתו לא בשעה 4 כשמסיימים בין כך את העבודה.מישה ממציא כל פעם המצאות חדשות.יעקב כבר חולם על מטע,אך יש לסקל.מקימים 2 שורות אבנים הנזרקות מכל עבר-העגלה עוברת באמצע.

מנסים ערמות-ומכאן לעגלה המפרקת דופנותיה.

משטחים שקים,וכשיתמלא השק יזרקו האבנים.ממציאים עגלה אחרת,"מתהפכת".

מופיעים סלים עשויים מצמיגים.ממלאים הסלים-ונפרקים בשטח סלעי שלא יעובד.

אוטו משא בא לשדה.זורקים מכל עבר,מכל הבא ליד.מחליפים אוטו משא ב"הייבר".נפלא,דונמים על דונמים נחרשים.אתה מסתכל רגע מאחוריך והנה השטח נקי ויפה.המחרשה עולה-ואיתה מתחדש הסיקול.....

זיסקינד כרמל
י.ו


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%A1%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9C

דף זה נצפה 8,422 פעמים. שונה לאחרונה ב - 25/11/2007 11:23

קטגוריה: ס