ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
מברג

מתוך עינהשופטופדיה

המבנה הראשון של מיברג לקראת סיום הבניה
המבנה הראשון של מיברג לקראת סיום הבניה
מכונות הברגה גרמניות - 1958
מכונות הברגה גרמניות - 1958
מברג היום - מבט מצפון
מברג היום - מבט מצפון
מברג כיום - אולם כבישה
מברג כיום - אולם כבישה

הצורך הכלכלי במפעל חרושת בעין השופט הורגש כבר בשנים 1948-1949. הדיונים נמשכו כשלוש שנים. רבים חששו שכאשר תוכנס התעשייה לעין השופט הוא לא יהיה יותר קיבוץ. למרות החששות נמשכו החיפושים אחר מפעל מתאים והפור נפל על מפעל ברגים. המכונות וחומר הגלם נרכשו בחו"ל בארץ הושג מימון להקמת המבנה ולציוד נוסף.
בית -חרושת לתעשיית ברגי-עץ בעין- השופט נפתח ביום 2 בדצמבר 1951 (ג' כסלו תשי"ב). נערכה פתיחה חגיגית של מפעל החרושת בנוכחות נציגי הקיבוץ הארצי ומנהל חברת ההשקעות "תכן" מר ליאון מוהיל , נציגי הממשלה, נציגי הקיבוצים בסביבה וחברי הקיבוץ.
נאמרו דברי ברכה ע"י ישראל גוברמן (שהיה פעיל מטעם הקיבוץ בהקמת המפעל), שלמה רוזן (לימים שר הקליטה בממשלת ישראל וסבא של נעמה ברעם) בשם הקיבוץ הארצי, ומר ליאון מוהיל שהיה ידיד הקיבוץ שתמך רבות בהקמת מפעל מיברג (שבאותה שנה הקים לו בית בעין-השופט.) . אהרון אלפר הסביר את תהליך הייצור והדגים את הנעת המכונות. ברוח ימי הצנע, הכיבוד כלל כריכים עם ביצים בלתי מופרות. את השם "מיברג" המציא המשורר אברהם שלונסקי ואת הלוגו – הסמליל (המשמש עד היום) עיצב , חבר הקיבוץ, הצייר חנן לפיד. עם שניים עשר עובדים בהם מפעיל המכונות – אהרן אלפר שכונה קונצמאכר (הקוסם, הרבה לפני אייל ברקוביץ') יצא המפעל לדרך...

במהלך השנים מאז היווסדו, עבר המפעל שינויים ומהפכות בכל התחומים – הטכנולוגים, המקצועיים, האנושיים, והעסקיים. להלן העיקריים שבהם:

  • שנות החמישים והשישים הוקדשו להקמת המפעל, רכישת ציוד בסיסי לייצור ברגי עץ, פח ומכונה, והתבססות בשוק.
  • שנות השבעים התאפיינו בתהליך הצטיידות מאסיבי של ציוד כבישה כמו מערכת ה- 3/8 של מכבש + חותך, מכבשי הסקמה, ה- NATIONAL 34 והבולט מייקר, ובתהליכי הרחבה של המפעל הישן.
  • שנות השמונים הביאו לפריצת דרך טכנולוגית בתחום המוצרים המיוחדים – גלמים לאצבעות קטפת ומשקולת תע"ש, ולהצטיידות בציוד כבישה מתקדם ומורכב (הפורמר מתוצרת NATIONAL MACHINERY ).
  • יוני - 1986 הונחה אבן הפינה למיברג בדרום
  • יוני - 1987 החלו חגיגות הפתיחה של מיברג באתר החדש המרווח והמודרני.
  • בשנות התשעים מתבצעת החדירה לתעשיית הרכב שמגיעה לשיאה בפרויקטים של מוצרי GM ואופל ובעקבותיה קפיצת מדרגה נוספת בתחום הטכנולוגי שבאה לידי ביטוי ברכישת ההטבור ומכונות ההברזה של הבושינג, הרחבת קו הייצור של מוצרי דורודיין, רכישת קו הצבע ושיפור משמעותי של יכולות המיון.

25 באוגוסט 1990 - אהרון פרקר ז"ל מנהל השיווק נהרג בתאונת עבודה, בעת תורנות שבת ליד מכונת הניקוי.

לאורך כל הדרך ביצע המפעל קפיצות מדרגה משמעותיות בתחומים רבים כדי לעמוד בדרישות ובסטנדרטים שהוכתבו ע"י הלקוחות בארץ ומעבר לים. בתחום אבטחת האיכות הוסמך מיברג ע"י מכון התקנים לתקן הבינ"ל של שלושת יצרני הרכב האמריקאים QS 9000. בתחום הטכנולוגי שיפר המפעל את יכולות הכבישה, העיבוד המשני והגימור במטרה לעמוד בדרישות האיכות הגבוהות והמחייבות של יצרני הרכב בעולם ומפעלי התעשייה המתקדמים בארץ.

בתחום העסקי והלוגיסטי התאים המפעל את המערכת לשיטות העבודה המיוחדות והתובעניות של המפעלים המודרניים מולם עובדים. בשנת 2007 כבר חצינו את מחצית העשור הראשון של שנות האלפיים. נוסף לכל ההתפתחות שהוזכרה לעיל, גם הנושא החברתי מטופח מאד במיברג. במיברג עובדים 67 חברים ו -92 שכירים, דרוזים מוסלמים ויוצאי תפוצות שונות – בריה"מ לשעבר, בהם בוגרי תכנית בית ראשון במולדת (ע"ע) וכן צעירים יוצאי אתיופיה. במיברג יש קבוצות עבודה רבות: יש עשרות עובדי ייצור, אנשי פיתוח והנדסה, אנשי איכות (איכותיים ביותר), יש צוותים טכניים, אנשי אחזקה וחדר כלים, צוותי רכש לוגיסטיקה ושיווק, חשבים ואנשי כספים, וכן בנות הנהלת החשבונות ומשרדים. המנהלים הראשונים של מיברג הם מדור המייסדים אחריהם בני הדור השני השייכים לחפ". המנהל הנוכחי (2007) שייך לח"צ. ואלה שמות מנהלי מיברג לדורותיהם: אריה ויצמן, ברל קרן, משה ברזילי, זלמן לבנה (שתי קדנציות), לייזר לביא, רן קרייפין, גיורא ינאי, חיים ארבל, אבי לבנה, אבנר הכהן ומנשה שמש. חגי ישראל נחגגים במברג ברוב פאר והדר ולאחרונה חגגנו גם את החג המוסלמי – עיד אל אדחא. נערכים ימי גיבוש לצוות העובדים: יום ספורט, יום סיכומים שנתיים מלווה בטיולון כשגולת הכותרת היא הטיול השנתי המלווה באטרקציות רבות ובארוחה משובחת.

בשנת 2001 במלאת למיברג חמישים שנה יצאו עובדי מיברג ובני / בנות הזוג לטיול בן יומיים באזור ים המלח עם מסיבה במלון פרמייר קיסר לציון היובל. במסיבה הושק סרט על מיברג "אני לא סתם בורג קטן". בשנת 2002 במלאת 65 שנים לעין השופט הפיקו עובדי מיברג מסיבה מפוארת לקיבוץ עם מצגת יפה ריקודים אתניים (כורדים ודרוזים). כן הופקו חמש תמונות ענק התלויות בחלל מחלקת הלוגיסטיקה

כנדרש ממדד נעלה שהוא מדד למעורבות חברתית בקהילה, הקים המפעל צוות היגוי למעורבות חברתית יחד עם אלתם, מאג והקיבוץ. עיקר הפעילות היא בארגון "כח לתת" ביקנעם בפנימיית רעות ובבית ספר מגידו כשבאמתחת תכניות רבות נוספות. המפעל מגלה רגישות בתחום הבטיחות ומעסיק ממונה בטיחות. גם תחום איכות הסביבה חשוב למפעל וגם בתחום זה מועסק עובד מיוחד.

משה אביר

קישורים חיצוניים


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%92

דף זה נצפה 11,912 פעמים. שונה לאחרונה ב - 11/09/2007 12:37

קטגוריה: מ