ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
כינויים

מתוך עינהשופטופדיה

אברהם פיין, דוציה מן, שדל, ציפורה גולן, צלה ושלמק
אברהם פיין, דוציה מן, שדל, ציפורה גולן, צלה ושלמק
ליפק וברכה בג'וערה
ליפק וברכה בג'וערה
שושנה ודלילי שנידר
שושנה ודלילי שנידר
סיומקה ויינר
סיומקה ויינר
פורצ'יק ( אמיר ינאי ) ובני כיתה
פורצ'יק ( אמיר ינאי ) ובני כיתה

כמו בכל מקום וחברה אחרים , גם בקבוץ היו חברים רבים ידועים בכינוייהם , ובמקרים קיצוניים לעתים אף נשכח במרוצת השנים שמו האמיתי של החבר , והכינוי שלו היה מופיע גם בטפסים הרשמיים יותר . מובן שלעתים נרשמו גם כינויי גנאי , אולם בד"כ מדובר בכינויים מכובדים ומכבדים , שהוענקו לחבר בעקבות אירוע מסוים , אופי ייחודי , מראה בלתי שגרתי , או סתם כינוי שדבק בו , ושאיש אינו יודע להסביר מדוע .

כינויים שונים היו גם תמיד עניין שיש בו תועלת רבה , כאשר אפשרו להבדיל בין חברים בעלי שמות פרטיים זהים ולמנוע בלבול ומבוכה, למשל: אהרון הלבן(אלפר) להבדילו מאהרון אפרת ששערו היה שחור. – לעתים , לעומת-זאת , לא נמצאו כינויים הולמים מספיק במקרים כאלו , ואז פשוט התווספה לשם הפרטי אות ראשונה של שם-המשפחה או אות אחרת שעזרה לסדרם בצורה הגיונית לפי סדר הא"ב ( ולא לפי דרגת חשיבותם , חלילה ) . באחד מקיבוצי הסביבה , למשל , חיו באותה העת בקבוץ אנקה א' , אנקה ב' , אנקה ג' ואנקה ד' , כאשר למעשה היה מדובר בשלוש חברות בשם אנקה , אבל כיוון שאנקה ג' הייתה נוהגת לדבר עם עצמה , היא נקראה גם אנקה ג' וגם אנקה ד' . רבים מכינוייהם של בני-הקבוץ נטבעו עם תחילת לימודיהם במוסד-החינוכי , עת הצטרפו לבני-שכבתם מהקיבוצים השכנים , כך שנוצרה כפילות רבה בשמות , והיה צורך בלתי נמנע להבדיל בין איש לרעהו .

לא פחות מעניינים מהכינויים עצמם הם הסיפורים שמאחוריהם , וכרבים מסיפורי המקום , גם כאן נדרשת לעתים מידה רבה של דמיון ויצירתיות פרוזאית , כאשר גם בעל הכינוי עצמו אינו יודע להסביר כיצד ומדוע דבק בו כינוי זה . הסיפור המפורסם ביותר הוא זה של יעקב תור ז"ל , שהכינוי שדל ( שד קטן ) הוקנה לו כאשר עוד בהיות הקבוץ בתחילת דרכו בחדרה התקיים משחק כדורגל חשוב , ושדל , עמוד תווך בקבוצה המקומית , התעכב עד מאוחר בעבודה , רץ כל הדרך ממקום עבודתו למגרש , הספיק להגיע לדקות המשחק האחרונות , נכנס למגרש , שיחק כמו שד , הבקיע שבעה גולים , והביא לקבוצתנו את הניצחון המיוחל .

בין השמות שהוטבעו לחברים ולא נודע שמם האמיתי יש לציין את דלילי- אליעזר שניידר, ליפק- זאב לבנה, טיץ – זאב טל , סיומקה- שלמה וינר, ישנן "ציפקה הקטנה" – ציפקה גלצור ו"ציפקה הגדולה" ציפקה אפרת. בין בני הקיבוץ ידוע שמו של אנדרו הוא דן דקל, " כסף" הוא לייזר לביא , פלינגה- שאול ברעם,פורציק – אמיר ינאי ועוד...

צור קרמר


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%9B%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%99%D7%9D

דף זה נצפה 10,799 פעמים. שונה לאחרונה ב - 01/03/2008 07:57

קטגוריה: כ