ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
גולות

מתוך עינהשופטופדיה

משחקים בגולות
משחקים בגולות
עוד ילדים משחקים בגולות
עוד ילדים משחקים בגולות

בימים של טרם הדרדסים , הפוגים ומשחקי המחשב , וכאשר הלינה המשותפת עוד פתרה אידיאולוגית את ההורים ממטלת העסקת הילדים , נאלצו ילדי הקבוץ להעסיק עצמם עצמאית במסגרת מגבלות הטכנולוגיה והשיתוף של הימים ההם – השיתוף לא אפשר החזקת אמצעי בידור ביתיים פרטיים , וממילא החידושים הטכנולוגיים היו בד"כ מגיעים לקבוץ באיחור רב , רק לאחר שהחברים היו בטוחים שאין בהם משום סכנה למרקם החברתי הסוציאליסטי העדין , כך בעוד שמכשירי טלוויזיה , למשל , כבר היו עניין שבשגרה בכל בית בעולם , ילדי הקבוץ היו יכולים לראות כאלו רק בתכניות הטלוויזיה , וכיוון שטלוויזיה לא הייתה ברשותם , לא היו מודעים כלל לקיומה .

כיוון שכך , העסיקו עצמם הילדים במגוון פעילויות , חלקן חסויות מפני ההורים ובלתי חינוכיות בעליל ( שריפות ופיצוצים , מלחמות וקרבות עקובים מדם , ניסויים בבעלי-חיים וכו' ) , חלקן בלתי מזיקות ( איסוף פחיות משקה ריקות לאורך הכבישים , קומזיצים , טיולים באיזור וכו' ) , ואחרות שלוות וחינוכיות יותר , שזכו לברכת ההורים ואישור הקבוץ – אחת הפופולריות מבין האחרונות הייתה איסוף גולות ומשחק בהן . הגולות , אז בגדר קידמת הטכנולוגיה , היו נאספות במרץ ובשקיקה ע"י הילדים , וכל פעילות המסחר , ההחלפות והמשחקים בהן הייתה נערכת במגרש הספורט , בחלקו העשוי כורכר רך , בו יכלו גם האצבעות העדינות יותר לחפור את הגומות הנדרשות למשחק . עם הזמן התמלא המגרש בכ"כ הרבה גומות שכאלו , שלמעשה גם הילדים הפחות מוכשרים היו מצליחים להכניס את הגולות שלהם לתוך גומה כלשהי , לא משנה להיכן כיוונו ולאיזו גומה ניסו להכניסה מלכתחילה , וגם לעניין זה , יש להניח , יש ערך חברתי רב , ותרומה נכבדת לעידוד החלשים והמאותגרים בחברתנו הנאורה . האוספים כללו מגוון רחב של גולות בצבעים ובמרקמים שונים , גדולות וקטנות , מזכוכית ומחרסינה , והנדירות שבהן זיכו את בעליהן במבטי השתאות והערצה ובכבוד רב בחברת-הילדים .

איש אינו זוכר היום בוודאות מה היה הגורם שהביא לסיומו של עידן הגולות – האם היה זה מגרש הכורכר שיושר ונכבש מחדש לטובת משחקי הכדור , או שמא היו אלו המסטיקים החדשים , אליהם צורפו קלפי "בזוקה-גול" שנשאו את תמונות שחקני הכדורגל המוערצים , ושהחלו גם הם להיאסף ע"י הילדים , וזכו ליתרון ניכר על-פני הגולות בכך שניתן היה להדביקם באלבום ביתר קלות , וגם לא דרשו מיומנויות משחק מיוחדות . כך או כך – מקומם המכובד של משחקי הגולות במגרש הכורכר נרשם לעד בהיסטוריה הקיבוצית כתחליף האולטימטיבי והראוי של הפרולטריון החקלאי לכרי-הדשא הנרחבים של מגרשי הגולף הקפיטליסטים .

צור קרמר


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%AA

דף זה נצפה 7,135 פעמים. שונה לאחרונה ב - 11/09/2007 06:54

קטגוריה: ג