ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
גבעת עלי

מתוך עינהשופטופדיה

עלי בן קבוץ גניגר
עלי בן קבוץ גניגר
בסביבות אזור כפריין, בין כפריין לגבעה 400 בשטחי השדות של עין השופט, נמצאת מצבה קטנה שעליה רשום השם גבעת עלי.

מיהו עלי ומה הסיפור שמסתתר מאחורי השם?
עלי היה בן קיבוץ גניגר – עלי נהרג בקרבות 1948 שנערכו באזור שלנו. היחידה שלו התייצבה מול העירקים שהיו באום אל פאחם. עלי היה מ"מ במחלקה ששכנה ברמת השופט, אהרון דובדבני חבר קיבוץ רמת השופט היה הנהג של המחלקה. על האירוע שגרם למותו של עלי מספר אהרון דובדבני:
"עלי היה בחור צעיר, סגן מפקד פלוגה מקיבוץ גניגר, בחור חמד. ישבנו יחד באחד המשלטים באזור וקיבלנו פקודה ממפקד הבסיס בג'וערה לעשות ביקור ערנות במשלט שלנו, שהיה על יד כפריין. עלי שהיה הרבה יותר צעיר ממני, ניסה להעיר אותי לפנות בוקר ולא הצליח, הוא חשב לעצמו – מה אני צריך את הזקן הזה.. קם ונסע לבד בקומנדקר למשלט.
בשטח כפריין פעלו חוליות של הקומנדו העיראקי, שהמפקדה שלהם הייתה על הר קוסור ליד קיבוץ מגידו. אחת החוליות הטמינה מלכודת בדרך לכפריין - חמישה מוקשים אנטי טנקים מסוג מארק שבע. עלי נסע בדרך והצליח להגיע למשלט בלי לעלות על המוקשים וגם הצליח לחזור, אבל החוליה העיראקית ירתה בו ושרפה את הקומנדקר.
קיבלתי פקודה לחפש את הבחור בשטח. יצאתי עם משוריין ועוד 12 חבר'ה כתגבורת. לקראת הכניסה למשלט הייתה תקלה במשוריין. נעצרנו ויצאנו החוצה לבדוק מה קרה. לפתע, הבחין אחד החבר'ה בפרפרים של המוקשים שבלטו מהאדמה. מיד הבנו שהדרך ממוקשת ורק בנס לא עלינו על המוקשים. הזמנו קצין חבלנים מנצרת שפירק את המוקשים.
את עלי מצאנו לבסוף, שחוט לגמרי."
איסר לביא שמר שנים קשר הדוק עם קרוביו של עלי בקיבוץ גניגר.

עופרה בריל


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%92%D7%91%D7%A2%D7%AA_%D7%A2%D7%9C%D7%99

דף זה נצפה 9,069 פעמים. שונה לאחרונה ב - 22/11/2007 08:45

קטגוריה: ג