ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
בית קירור

מתוך עינהשופטופדיה

מראה בית הקירור והמגדל - שנות הארבעים
מראה בית הקירור והמגדל - שנות הארבעים
בית הקירור לאחר גמר בנייתו - 1945
בית הקירור לאחר גמר בנייתו - 1945
ביקור של גן עופר בבית הקירור - 2001
ביקור של גן עופר בבית הקירור - 2001

בית הקירור נבנה יחד עם האסם בשנות הארבעים . הקבלן היה אנדילביץ. תכנון הבתים נעשה על ידי משרדו של אריה שרון. הצורה המיוחדת של בית הקירור הייתה מושפעת ממבנים אנגליים- ומצורת הבנייה של אסמים בעולם. בזמן בניית המבנים המיוחדים האלה , הדבר עורר פליאה בקרב החברים מכל האזור.


מזכרונותיו של שלמק ברנשטיין :
בית הקירור נבנה בשנת 1943.השנה היתה שנה של צנע בארץ והיה סגר כלכלי על מדינת ישראל שבדרך.האנגלים שלטו בארץ והממשלה המנדטורית החליטה לבנות כשמונה עשרה בתי קירור בקיבוצים כדי לאחסן בהם תפוחי אדמה.תפוחי האדמה הוצאו ישר מהאדמה לבתי הקירור והוחזקו כל החורף.האנגלים היו רגישים לסגנון בניה ים תיכוני לכן נבנה המבנה עם קשתות כמו שבנו במזרח.האדריכל היה אריה שרון.הממשל המנדטורי נתן כסף לבניית המבנה. כשנבנה בית הקירור והוכנסו לתוכו מכונות לקירור,הוחלט לפתור גם את בעית קירור החלב מהרפת.עד אז היו צריכים לרוץ עם כל שניים שלושה כדי חלב כל יום לחיפה.החליטו לעשות במסגריה טנק עם מים קרים שיהיה מחובר לבית הקירור, להכניס לטנק את כדי החלב מהרפת ומדי שבוע לאסוף כמות כדים ואז להביאם לחיפה.

וכך היה, בתוך הטנק היו מים קרים שקיררו כשמונה כדי חלב. מהטנק היו צינורות נחושת שהובילו את הגז לקירור.הצינורות היו מתכסים מדי פעם מהקור בקרח.יום בהיר אחד עבד בבית הקירור פועל והוא רצה ללקק קצת קרח.הוא לקח מקוש ודפק בצינורות ושבר אותם. (מחסן הקירור היה באותה תקופה מלא בתפוחי-אדמה).המים חדרו לכל מערכות הקירור (ושוב היתה בעיה איפה לקרר את כדי החלב).בחור אחר שעבד בקירור ניסה לתקן וליבש את המערכת כדי להכניס גז,אבל התברר שאין גז בארץ ואי אפשר לתקן את המערכת בלי גז והתיקון במידה ויתבצע יקח הרבה זמן ויש צורך להוציא את תפוחי האדמה לפני שיתקלקלו לגמרי והיו שם טונות של שקים..
נאלצנו לפנות לממשל הבריטי והם העבירו כמויות של תפוחי אדמה למחסני קירור אחרים.היות ולא היה גז בארץ,עלה רעיון לפנות ליונה ינאי שהיה אז בשליחות בארה"ב , שישלח שני גלונים של גז סיאון מארה"ב.כדי לייבא גז לארץ היה דרוש לשדל את הנציב העליון כדי להוציא רשיון, אחרי שידולים רבים הסכים הנציב העליון לאשר לנו להביא לארץ שני בלוני גז לשמירה על תפוחי האדמה.כאשר הגיעו שני הבלונים לארץ,השמועה עשתה לה כנפים ומכל הארץ היו פניות אלינו לקבל קצת גז.לא הסכמנו.את מערכת הקירור הדפוקה לא הצלחנו לתקן והצטרכנו לעשות מערכת חדשה לגמרי שהמשיכה לקרר שנים רבות את בית הקירור.

גם היום משמש בית הקרור מקום אחסון למזון .

רשמה עופרה בריל


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%91%D7%99%D7%AA_%D7%A7%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A8

דף זה נצפה 8,532 פעמים. שונה לאחרונה ב - 19/09/2007 17:42

קטגוריה: ב