ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
בחינות בגרות

מתוך עינהשופטופדיה

לומדים בחדר עיון - 1969
לומדים בחדר עיון - 1969
לימודים בכיתה
לימודים בכיתה

מהתחלת הלימודים במוסד החינוכי הרי אפרים כמו בשאר מוסדות החינוך של הקבוץ-הארצי ( 22 במספר), הייתה התנגדות לסיים את הלימודים בתעודת הבגרות, כפי שהיה נהוג בארץ כולה. הודגשה שיטת הלימודים הייחודית שלנו, המבוססת על מוטיבציה פנימית, ללא ציונים, שיטת הנושאים,עבודות גמר, עבודה משולבת של מורי מקצועות שונים. יחס משתף וחברי בין מורה לתלמיד, עבודה בקבוצות קטנות, לימוד בכישורי החיים ועוד.. במהלך השנים החל לחץ של מורים, תלמידים והורים לעבור גם במוסדות שלנו לבחינות בגרות כנהוג במקומות אחרים.

היו טענות נגד הלימוד החופשי מדי במוסדות , נגד היחס החברי מדי בין המחנכים, המורים והתלמידים שאיננו דורש מספיק. הייתה דרישה לייתר תחרותיות והישגיות, כן היו טענות על כך שאי עשיית התעודה תפגע בעתיד ביכולתם של בני הקיבוץ להשתלב בלימודים גבוהים לאחר השרות הצבאי. גם לעובדה שקיבוצי האיחוד והמאוחד עברו במהלך שנות השבעים והשמונים של המאה הקודמת, ללימודי בגרות הייתה השפעה על קיבוצי הקבה"א. בראשית שנות ה- 70 התקבלה במוסד החינוכי הרי-אפרים החלטה של הוועדה הפדגוגית בה נאמר כי יש היתר להתחיל בבחינות בגרות פנימיות, אך שבועיים אחר-כך התקבל הערעור על ההחלטה והוחלט שבחינות אלו לא תתקיימנה בתוך שנת הלימודים.

  • באותן שנים קמה ביוזמת מחנכים ומורים מהרי-אפרים , תנועה של מחנכים ואנשי אקדמיה מן המובילים בארץ למען שינוי השיטה בארץ כולה, דבר שלא צלח.
    בין השאר התייצבו לצידנו פרופ. צבי יעבץ, פרופ. צבי לם, הסופר ס. יזהר, תיאודור הולדהיים ועוד רבים, רבים.
  • בשנת 1987 לאחר דיונים סוערים ובהתנגדות קיבוץ עין-השופט הוחלט שהמוסד החינוכי הרי-אפרים יקיים בחינות בגרות.
  • משנת 1988 קיימו בהרי אפרים ואח"כ משנת 1996 גם בבית הספר 'מגידו' בחינות כסדרם כאשר התוצאות הן מן הטובות בארץ , הן באחוז הניגשים מבני המחזור והן בציונים בכל מקצוע ומקצוע.<

בעשר השנים האחרונות הופיע לא פעם שמו של בית הספר מגידו בין עשרת מוסדות הלימוד בארץ בהם אחוז עושי הבגרות הוא הגבוה ביותר.

>יגאל וילפנד


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%91%D7%97%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%AA_%D7%91%D7%92%D7%A8%D7%95%D7%AA

דף זה נצפה 7,818 פעמים. שונה לאחרונה ב - 24/09/2010 12:32

קטגוריה: ב