ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
אורווה

מתוך עינהשופטופדיה

אדוינה, אדר ואדרת 2003
אדוינה, אדר ואדרת 2003
אדוה בת 35 יוני 2001
אדוה בת 35 יוני 2001

מספר עמוס כרמל: כבר בשנות ה-40-50 הייתה קיימת אורווה בעין השופט. היא איכלסה בעיקר פרידות עבודה וסוסים של שומרי השדות. האורווה הייתה ממוקמת במקום בו עומד כיום מפעל אלתם. היה זה מבנה מבלוקים עם גג רעפים אדומים. אני זוכר בבירור תקופות בהן הדליקו בערבים שקים עם דלק בתוך חביות ליד האורווה ליצור עשן סמיך, במטרה להרחיק את זבוב הים התיכון, שהיה עוקץ בלילות את הסוסים וגורם למחלה קשה. אנחנו הילדים הראשונים בקיבוץ זכינו אחרי הצהרים ל"סיבובים" על גב הסוסים בהשגחתם של יוסף איזן ושרה כהן. (עד כאן דבריו של עמוס).

סוזי ויעקב שיף נוטלים את המושכות
עם הקמת ענף הבקר בעין השופט, נרכשו גם סוסים להעברת העדר ממקום למקום. כשהגיע עידן הטרקטורונים והג'יפים, הסוסים נעזבו בצד, והשימוש בהם התמעט.
סוזי ויעקב שיף נקשרו לטיפול בסוסים מאז בואם לקיבוץ אך רק ב-1991 הרימו את המושכות ולקחו על עצמם את האחריות לטיפול בסוסים ובאורווה. מאז כבר 16 שנה הם מטפחים את הסוסים ומלמדים את ילדי הקיבוץ לרכב עליהם. האהבה לסוסים באה לביטוי בימי חג ושיאה בחגיגת העומר, כאשר שלושה נערים רכובים על הסוסים ובידיהם דגלים הם הפותחים את החגיגה לקול תשואות הקהל הרב. אם הסוסים - בתקופה המודרנית (היו גם סוסים בראשיתה של עין-השופט) היא הסוסה אדווה, סוסה ערבייה מעורבת עם סוס הונגרי - מקיבוץ רמת יוחנן. אדווה ז"ל חיה כ - 36 שנים והרבה אנשים בקיבוץ זכו לרכב עליה. בגלל היותה סוסה נוחה, ילדים רבים התחילו את לימוד הרכיבה עליה. היום יש שלושה סוסים באורווה: אדר, אדרת (נכדים של אדווה) ואדווינה (הנינה) כולם מעורבים עם סוס קורטר אמריקאי. משפחת שיף גידלה ואימנה את הסוסים בשיטות אמריקאיות מלידה, כדי להתאימם לרכיבה מושלמת. כיום מעורבים חמישה ילדים בטיפול בסוסים ובאים באופן קבוע לעזור לטפל בהם. אירה צ'רני תלמידה מוכשרת ברכיבה על סוסים, הגיעה לקיבוץ בגיל עשר והתחילה לרכב באורוות עין השופט. בזכות הכלים והתמיכה שרכשה מיעקב וסוזי, סיימה לפני הגיוס קורס מדריכי רכיבה מערבית והוסמכה למדריכת רכיבה מטעם ווינגיט. אחרי השחרור מהצבא עבדה כמדריכת רכיבה בחוות שונות, כמו כן השתתפה בתחרויות במסגרת ההתאחדות הלאומית לספורט הרכיבה בישראל. בתחרות זכתה בתואר סגנית לאלוף ישראל לשנת 2006 במקצה הפרדת עגל מעדר.

סוזי שיף


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%95%D7%94

דף זה נצפה 7,811 פעמים. שונה לאחרונה ב - 07/12/2007 15:52

קטגוריה: א