ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
שבוע להכרת החברה בישראל

מתוך עינהשופטופדיה

בתקופה של ראשית המוסד החינוכי הרי-אפרים (שנות החמישים הראשונות של המאה הקודמת) ועד ראשית שנות השישים היו הקבוצות הבוגרות עוברות כל שנה חוויה מיוחדת במינה שהתמקדה בהכרות עם סוגים שונים של אוכלוסיה בארץ.
ההיכרות הייתה עם קיבוצים צעירים( בי"ב), ארוח בכפרים ערביים, מושבים וקיבוצים דתיים(כיתה ט' וי'), עבודה במפעלים בעיר(י"א).
עמירה קרן–פדן כותבת בעיתון הקיבוץ משנות ה-60 על מבצע שלה"ב בת"א-יפו ב-1960:
מעט מזעיר על השבוע בתל אביב.
"אתם חיים בחממה"-נאמר לנו. "אתם ילדי תנובה" אתם אינכם מכירים את המציאות", "אתם אינכם מכירים את החיים".
שמענו את הדברים האלה לא פעם ואף הרהרנו בהם.
הייתה זאת התנועה (השומר הצעיר) שליבנה את הרעיון לשלוח את בני הקיבוץ לכל רחבי הארץ להכיר את המציאות. הרעיון הפך חובה תנועתית ונולד מבצע חדש בשם "שבוע להכרת החיים בישראל".
האוטו של המוסד מושך תל אביבה, עמוס מזוודות, פרחים, תרנגולות, ואנחנו 50 יודבתניקים מ"אשל" ו"סנונית". נתקבלנו (זו הפעם הראשונה אחרי אלפיים שנה) על ידי מועצת הפועלים וזכינו להיות הקבוצה הראשונה המבקרת בתל אביב בחסות המועצה. הורכבה וועדה מיוחדת לטיפול בנו ובה - 2 חברי מפא"י וחבר מפ"ם, אשר דאגו לנו במשך השבוע ומכאן נפתחו לנו אפשרויות וזכויות רבות. בערב הראשון הסתובבנו בשכונות יפו, כולל "שוק הפשפשים" והשטח הגדול. התרשמנו מהאופי המיוחד של הרחובות (אומרים כדמות העיירה היהודית) התרשמנו מהעוני הניכר בחוצות. ראינו את הרוכלים הערביים וחייכנו בסלחנות לילדים שצעקו עלינו: "גן ילדים-מלא עכברים!" שוב ושוב בלי סוף. ראינו מועדוני נוער עברי וערבי ונוכחנו לדעת, כי קיימת דאגה ליפו למען לשפר את מצבה.
התחלקנו לבתי חרושת, בעיר, חבורות-חבורות. עבדנו ב"אמקור", "לחמנו", "הבורג", "כותנה", "רדיו", "תנובה", "ליבר" ועבדנו בהם. קשה להעלות כאן את כל החוויות הכרוכות בעבודה והן רבות מאוד. הספקנו לשוחח עם הפועלים ולהכיר את בעיותיהם. התקשרנו עם ההנהלה. ראינו את תהליך הייצור והקשינו על הדברים שלא נסתברו לנו. במקומות העבודה השארנו רושם טוב. נאמר לנו על ידי ההנהלה והפועלים שטרם פגשו אצל נוער יחס כה רציני לעבודה. הדברים נאמרו בהתפעלות אמיתית. כאות הוקרה קיבלנו מבתי החרושת מתנות אישיות. ביקרנו בקולנוע, בכיכר דיזנגוף ובכיכרות אחרים. ראינו את תל-אביב הנוצצת, את הנוער הפושט סיעות-סיעות על אופנועיו, את התמונות הפורנוגראפיות העצומות התלויות בצדו של הרחוב, בתי קפה ועם רב סובב בחוצות... את הערבים ניצלנו גם לביקור בסניף מפ"ם. יום חמישי ושישי הוקדשו לביקורים בעיר, היינו בוועד הפועל של ההסתדרות, בנמל תל אביב, תחנת כוח רידינג, בנק הפועלים. בכל מקום התקבלנו באדיבות רבה מלווה בכיבוד, הלעיטו אותנו בכל מקום בעוגיות ושתייה מגוונת. חזינו ב"באלט על הקרח" היה כדאי לראות. היה זה שבוע גדוש חוויות ולספר אפשר המון. נגיד רק, שמטרת המבצע נתגשמה. איננו מתיימרים להגיד,כי אנו מכירים את כל המציאות, הדבר עוד רחוק מאתנו, אך הספקנו לראות וללמוד הרבה מאוד. ידענו שלא בנקל התאפשר המבצע הזה. הקיבוצים לא בנקל יכלו לוותר על עבודתנו. יש להגיד, כי מבצעים מעין אלה ראויים להערכת הקיבוץ וצריך להמשיך בהם בעתיד. אנו מביעים תודה לקיבוץ על הביצוע המוצלח.
ראינו, התרשמנו,למדנו ונהנינו.
עמירה "אשל"

קטגוריה: ש