ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
משמר העמק

מתוך עינהשופטופדיה

שער הקיבוץ חסום בעת הקרבות - 1948
שער הקיבוץ חסום בעת הקרבות - 1948
מכתב ממשמר העמק בתום הקרבות
מכתב ממשמר העמק בתום הקרבות
משמר העמק כיום - מערבית לחדר האוכל
משמר העמק כיום - מערבית לחדר האוכל

קיבוץ ב' של הקבוץ-הארצי, השומר-הצעיר עלה על הקרקע ב- 1926 לאחר ארבע שנים בעפולה. זהו הקיבוץ ממנו יצאה השיירה לג'וערה ב- 5 ביולי 1937 לפנות בוקר. ממנו בא מדריך הקבוץ בשנתו הראשונה אברהם גולדשגר שנרצח במרץ 1938 בדרכו חזרה למשמר-העמק מג'וערה. בשנים הראשונות היוותה משמר-העמק מעין קיבוץ האם של עין-השופט , ומקור לחיקוי ושיתוף פעולה. באפריל 1948 הותקפה משמר העמק ע"י צבא קאוקגי, וכוחות הפלמ"ח שנערכו לעזרתה בראשות האלוף יצחק שדה ערכו כוחותיהם באזור עין-השופט ...

ביומנה מספרת על כך מלכה בלומשטיין : "5/4/1948 :

  • אחת ההפגזות הקשות ביותר נמשכת. מעל למאה פגזים פגעו במשק. נותק החשמל, נהרגו 4 אנשים. העזרה שיצאה מכאן למשמר העמק נתקלה באש חזקה ונאלצה לחזור. זה שלושה ימים שהערבים מתקיפים את משמר-העמק ועדיין אין תגובה מצדנו.
  • אצלנו שומעים את היריות ואת ההתפוצצויות. הילדים אף הם הורגלו ליריות. עולים לעמדות, מסתכלים לגבעות, מדברים על כלי נשק שונים, מרגמות ותותחים. למדו כבר לרוץ לגן המבוצר ברגע ששומעים את פעמון האזעקה. ובקיבוץ , עיקר העבודה בביצורים ובמקלטים. מתכוננים להתקפה שיכולה להגיע כל רגע.
  • בסביבה שורר שקט. נדמו קולות הנפץ והיריות. תושבי הסביבה הערבית עזבו כולם. על חירבת בית ראס משלט קבוע. מדי לילה מתחלפות המחלקות היוצאות לפעולות שונות. הלילה מתכוננים לעקוף את מנסי ולהטריד את לג'ון. אנשי החטיבות השונות נחים ביום אחרי שבוע של התקפות ללא הפסקה. חדר האוכל מלא במשך כל שעות היום ועד שגומרים ארוחה אחת התחילה כבר השנייה. הגיעו הנה גם רופאים ואחיות ויש תוכנית של הקמת בית-חולים באזור."

במשך השנים ידעו הקשרים עם משמר-העמק עליות וירידות. במהלך שנות התשעים התעורר וויכוח גדול בין שני הקיבוצים סביב רצונה של עין-השופט להקים את אתר האס"פ ( אתר לסילוק פסולת) נושא שהגיע אף לבית המשפט העליון, מאידך הוקם במשותף בית הספר התיכון האזורי מגידו וכן אוחדו עדרי הבקר לבשר לתאגיד הנקרא "ראש העדר" , המנוהל ע"י חברנו איציק שפרן.

יגאל וילפנד

קישורים חיצוניים


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%9E%D7%A9%D7%9E%D7%A8_%D7%94%D7%A2%D7%9E%D7%A7

דף זה נצפה 7,765 פעמים. שונה לאחרונה ב - 22/09/2007 20:22

קטגוריה: מ