ערכו דף זה
שוחחו על דף זה
היסטוריית הדף
 
ועדת בנים

מתוך עינהשופטופדיה

בנות רימון 1962 (רותי שמיר, כרמלה קרייפין, אביה לביא, אביטל אלנר, נעמה זכאי, אורנה ינאי)
בנות רימון 1962 (רותי שמיר, כרמלה קרייפין, אביה לביא, אביטל אלנר, נעמה זכאי, אורנה ינאי)
על האש בבארל
על האש בבארל

ועדת בנים עוסקת במכלול העניינים הקשורים לצעירי הקיבוץ בגילאים 30-18 (פחות או יותר מסיום לימודיהם בתיכון ועד סיום לימודיהם הגבוהים). בעוד ששכבת בני ה-18 נכנסת בצורה רשמית ומסודרת לשורות החטיבה הצעירה ולחסות הוועדה, הרי שסף הגיל העליון אינו קשוח; ישנם צעירים מעל גיל 30 המשויכים עדיין לוועדה (צעירים יותר מנטלית או טרם סיימו לימודיהם בהסדר וכו'), וישנם צעירים מתחת לגיל 30 שכבר אינם תחת חסותה (הורים לילדים, קשישים באופיים וכו') .

השם הארכאי ועדת בנים ניתן לה בעבר מאחר והייתה מופקדת על ענייניהם של בני-הקיבוץ. מובן שהוועדה מטפלת תמיד גם בבנות (ולעתים הן מקבלות טיפול מסור יותר מהבנים, ולאו דווקא מחמת אפליה מתקנת ). כיום חלק גדול מאוכלוסיית היעד אינו דווקא בני-קיבוץ אלא נקלטים ואחרים בהסדרים שונים .

ועדת בנים היא למעשה הגוף המקשר בין הצעירים לבין הקיבוץ, וככזו היא נציגת הצעירים כלפי מוסדות המשק מחד, ומייצגת את הממסד בפני הצעירים מאידך. חלק גדול מעיסוקה של הוועדה מוקדש לעניינים פרטניים ואישיים של הצעירים המגיעים לפִתחה , ובמקביל היא עוסקת בקידום העניינים והאינטרסים הכלליים של הצעירים בקיבוץ . חברי הוועדה רובם צעירים וחולקים אחריות על מכלול תחומי העיסוק השונים בהקשר לצעירי הקיבוץ – דיור, תקציב, לימודים, תרבות, קליטה פאב, חיילים, עבודה וכו' .

ההכרה התמידית והגוברת בחשיבות הרבה של קיום אוכלוסיית צעירים רחבה בקיבוץ, כחלק חיוני מהקהילה הקיבוצית והכרחי להמשך קיומה, משמרת את ועדת בנים כאחת הוועדות האחרונות בקיבוץ הפועלות במסגרת המסורתית של ועדה פעילה ורחבה. בוועדה מכהנים יותר מעשרה חברים, המייצגים תפקידים ומגזרים רלוונטיים שונים (חוזרי-צבא , סטודנטים , מסיימי הסדר, נציגי ועדת דירות וצוות תק"ח, נקלטים, בעלי משפחות והורי צעירים ) ונפגשים בקביעות אחת לחודש. מרכזי הוועדה הם חברים קבועים בפורומים חשובים נוספים בקיבוץ (מזכירות רחבה, צוות מש"א פעיל , צוות רכזים וכו' ) ומוזמנים לעתים קרובות גם לדיונים במסגרות קיבוציות אחרות. ועדת בנים משמשת כמעין מזכירות ח"צ. היא מאפשרת (מבחינות רבות) קיום קהילה זוטא פעילה ועצמאית של הצעירים בתוך קהילת הקיבוץ הרחבה – עניין בריא ומועיל הן לקיבוץ והן לצעיריו . ריכוז ועדת בנים או חברות בה שימשו לא אחת במרוצת השנים קרש קפיצה לצעירים, שהמשיכו למלא תפקידים בכירים וחשובים נוספים במשק ובקהילה.

צור קרמר


מקור: http://wiki.keh.co.il/index.php/%D7%95%D7%A2%D7%93%D7%AA_%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D

דף זה נצפה 5,120 פעמים. שונה לאחרונה ב - 11/09/2007 08:20

קטגוריה: ו